Stare Miasto w Warszawie to wyjątkowa atmosfera oraz budowle, obok których nie można przejść obojętnie. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tej części miasta? Jakimi skarbami może nas tu oczarować Warszawa?
Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy
Ta placówka muzealna może się pochwalić wspaniałą siedzibą oraz cennymi zbiorami, dzięki którym każdy turysta może w prosty i ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat Warszawy i jej przeszłości. Można tu ujrzeć ciekawa kolekcję dokumentów, nie brak też obrazów, grafik oraz zdjęć, dzięki którym można wczuć się w klimat dawnej Warszawy. Fakt, że przy okazji zwiedzania muzeum można podziwiać wnętrza najpiękniejszych kamienic przy Rynku Starego Miasta, jest bez wątpienia kolejnym walorem tej niezwykłej placówki muzealnej.
Trasa W-Z
Trasa W-Z to powojenna droga, która w znacznym stopniu zmieniła krajobraz Warszawy. Wielką ciekawostką są tu…ruchome schody, dzięki którym z Trasy W-Z można się dostać na Plac Zamkowy. Były to pierwsze ruchome schody w kraju, nic więc dziwnego, że wzbudziły one sporo emocji. Socrealistyczne otoczenie sprawia, że do dziś schody te cieszą się wielkim powodzeniem wśród turystów oraz jedną z najważniejszych atrakcji, których w czasie wycieczki po Starym Mieście w Warszawie nie można pominąć.
Kościół Jezuitów
Barokowy Kościół Jezuitów, znany dziś jako Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy, z pewnością zasługuje na uwagę. Kościół ten, wzniesiony z woli księdza Piotra Skargi, jest jedną z najciekawszych budowli sakralnych, w których cechy stylu renesansowego i barokowego przeplatają się ze sobą. Jest to jednocześnie jedna z najwyższych budowli Starego Miasta, zatem w panoramie tej części Warszawy Kościół Jezuitów zajmuje miejsce bardzo ważne. W jego wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki, przy czym największym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się tu obraz Matki Bożej Łaskawej.
Katedra św. Jana
Katedrę św. Jana warto odwiedzić nie tylko ze względu na takie obiekty, jak groby książąt mazowieckich, pomnik Stanisława Nałęcza Małachowskiego czy kaplica Baryczków z Czarnym Krucyfiksem. Ta świątynia to obiekt, który w swej długiej historii był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. To tu sąd papieski rozstrzygał spór o Ziemię Chełmińską i Pomorzem to tu zaprzysięgano Konstytucję. Katedra ta jest wreszcie miejscem, w którym koronę założyli władcy: Stanisław Leszczyński oraz Stanisław August Poniatowski.
Mury miejskie
Spacer wzdłuż murów miejskich jest szansą na ujrzenie wielu ciekawych obiektów, dzięki którym mieszkańcy dawnej Warszawy mogli się czuć bezpieczniej. Do dziś można tu podziwiać wspaniały Barbakan, który powstał w połowie XVI wieku według projektu pochodzącego z Wenecji Jana Baptysty. Warto też przespacerować się ulicą Podwale, przy której można dodatkowo zobaczyć Basztę Rycerską oraz tak ciekawe pomniki, jak pomnik Jana Kilińskiego czy Pomnik Małego Powstańca.
Wokół Placu Zamkowego
To jeden z najsłynniejszych punktów na mapie Warszawy, nic więc dziwnego, że można się tu spotkać z setkami turystów z całego świata. Plac ten, ozdobiony charakterystyczną kolumną Zygmunta, przyciąga przede wszystkim Zamkiem Królewskim – okazałą rezydencją, która dziś świetnie sprawdza się jako siedziba muzeum. W czasie wizyty na Placu Zamkowym warto zwrócić uwagę na pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich oraz na piękne kamienice, których elewacje mogą oczarować każdego.
Skarby warszawskiego Rynku
Rynek Starego Miasta to tętniące życiem miejsce, które stało się miejscem spotkań turystów z całego świata. W miejscu tym można podziwiać najpiękniejsze kamienice Warszawy, takie jak kamienica Fukierowska czy kamienica Świętej Anny. Pięknie prezentuje się tu również kamienica Baryczkowska oraz słynna kamienica pod Murzynkiem. W czasie spaceru po Rynku Starego Miasta koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na kamienicę pod Bazyliszkiem, nawiązującą do jednej z najsłynniejszych warszawskich legend.
Dumą tego placu jest pomnik syrenki. Ta charakterystyczna rzeźba została wykonana przez Konstantego Hegla i przedstawia półkobietę z ogonem pokrytym łuską. Jest to jedno z najciekawszych i najbardziej znanych odwołań rzeźbiarskich do warszawskiego herbu, w którym postać taka zajmuje bardzo ważne miejsce.
Warszawska starówka – podsumowanie
Warszawska starówka ma wiele uroku, a na dokładne zapoznanie się z jej atrakcjami warto przeznaczyć kilka dni. Zaplanowanie dłuższej wycieczki do stolicy nie jest trudnym zadaniem. Sprawnie działająca komunikacja miejska oraz doskonale rozwinięta baza noclegowa mogą nam w znacznym stopniu ułatwić to zadanie.