Sprzątanie to codzienna czynność domowa, która powinna być obowiązkiem dla wszystkich mieszkańców tego domu. Aby odpowiednio zorganizować sprzątanie, warto je wcześniej zaplanować. Z naszego artykułu dowiesz się, jak sprzątać regularnie i skutecznie.
Omów potrzeby i priorytety
Aby w sprawiedliwy sposób rozdzielić obowiązki między wszystkich domowników, warto wcześniej ustalić potrzeby i priorytety każdego z mieszkańców.
- Określ, które obszary domu są najważniejsze do regularnego czyszczenia, dzięki czemu będzie Wam łatwiej skupić się częściej na nich.
- Stwórzcie razem tygodniowy harmonogram sprzątania, w którym rozpiszecie konkretne zadania na poszczególne dni.
- Na tym etapie warto także rozdzielić poszczególne obowiązki na każdego z domowników.
Każdy powinien mieć przypisane do siebie określone zadania. Jeżeli nie chcecie wykonywać ich w kółko, możecie też ustalić rotację co tydzień lub co dwa tygodnie. Tym sposobem każdy z domowników będzie mógł zająć się różnymi obowiązkami. Może się jednak okazać, że obowiązków domowych jest zbyt dużo, a czasu za mało. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy przy sprzątaniu – wiele ofert znajdziesz na tej stronie: https://pomocedomowe.pl/praca/warszawa.
Ustal zasady
Pamiętaj o tym, że pojęcie czystości dla każdego może oznaczać coś innego. Warto więc wspólnie ustalić zasady i standardy, których każdy z domowników będzie się trzymał. To nie tylko częstotliwość sprzątania, ale także metody i używane do sprzątania środki czystości. Niektórych obowiązków nie trzeba też wykonywać każdego tygodnia. Czasem wystarczy raz w miesiącu – na przykład mycie okien czy trzepanie dywanów. Warto jednak uwzględnić je w harmonogramie sprzątania, aby zwyczajnie o nich nie zapomnieć.
Aby wszyscy pamiętali o swoich obowiązkach i pilnowali sprzątania, warto powiesić w widocznym miejscu w domu tablicę z harmonogramem sprzątania. Może to być na przykład grafik na kartce papieru powieszony na lodówce. Po wykonaniu zadania należy je odhaczyć, co ułatwi kontrolowanie postępów. Na rynku dostępne są także aplikacje mobilne, które pozwalają tworzyć wspólne listy zadań przypisywanych następnie poszczególnym osobom. Powiadomienia z aplikacji z pewnością nie pozwolą na zapominanie o obowiązkach.
Weź pod uwagę sytuacje wyjątkowe
Podczas planowania sprzątania należy także uwzględnić wyjątkowe sytuacje. Są to przede wszystkim święta, ale także dłuższe wizyty gości oraz porządki sezonowe. Plan sprzątania w takich sytuacjach tworzy się w ten sam sposób, co plan tygodniowy – jednak zakres obowiązków może być większy, dlatego warto poświęcić na sprzątanie więcej czasu, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami.
Obowiązki związane ze sprzątaniem na wyjątkowe okazje warto rozłożyć na kilka dni. Gruntowne porządki są bowiem niemożliwe do zrobienia w jeden dzień. Samo umycie wszystkich okien w domu i wytarcie parapetów może zająć naprawdę sporo czasu. Podczas generalnego sprzątania warto też pomyśleć o:
- wypraniu firanek,
- umyciu lamp,
- wytrzepaniu dywanów,
- a także umyciu sprzętów AGD – takich jak pralka, lodówka i zamrażarka.
Trzymaj się zasady „od góry do dołu”
Jedną z podstawowych zasad generalnych porządków jest sprzątanie od najwyższych partii w mieszkaniu. Kieruj się zawsze od sufitu do podłogi, dzięki czemu unikniesz sprzątania tych samych powierzchni kilka razy. Rozpocznij pracę od wytarcia górnych półek, a zakończ na odkurzaniu i myciu podłogi – tym sposobem zepchniesz kurz w dół, a na samym końcu skutecznie się go pozbędziesz.